Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Türkiye’den flaş 5G hamlesi

1 ay önce
18 kez görüntülendi

Türkiye’den flaş 5G hamlesi

Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kullanılmaya başlandığında internet hızını 100 kata değin artıracak olan 5G teknolojilerinin geliştirilmesinde atama yapacak kaliteli insan kaynağı yetiştirmek için harekete geçti. Kurumdan yapılan duyuruda “5G ve Ötesi Iki Taraflı Lisansüstü Destekleme Programı”nın yeni dönem başvurularına ilişkin data verildi.

5G Vadisinde 5G ve ötesi konularda kaliteli insan kaynağının yetiştirilmesi nedeniyle araştırmalar hızla devam ederken, 5G ve Ötesi Iki Taraflı Lisansüstü Destekleme Programı ile bilgi, irtibat ve haberleşme teknolojilerinin yanı sıra dijital değişim konularında çalışacak kaliteli insan kaynağının yetiştirilmesi hedefleniyor.

YERLİ VE MİLLİ KATMA DEĞERİ YÜKSEK TEKNOLOJİLER

Program kapsamında eğitim desteği alacak kaliteli insan kaynağının, Türkiye ile dünya pazarlarında yer alacak yerli ve ulusal katma değeri yüksek ürün ve teknolojilerin geliştirilmesinde kritik rol oynayacağı öngörülüyor. Ayrıca program kapsamında desteklenecek öğrencilerin, ileri iletişim teknolojileri üstüne sürdürülebilir yetkinlik oluşturması ve yapacakları çabuk çalışmalarıyla patentler, projeler ve makaleler gibi fazla dağıtılmış formlarda çıktılar üretmesi hedefleniyor.

Laf konusu programa kabul edilen öğrenciler ODTÜ, Hacettepe ya da Bilkent Üniversitelerinde 5G alanında yürüttükleri yüksek lisans ve doktora çalışmalarına devam ederken mobil işletmecilerin profesyonel yol göstericiliği ile kendilerini 5G ve Ötesi teknolojilerde geliştirme fırsatı yakalayacak.

SON KULLANIM TARİHİ 31 AĞUSTOS

Programa dâhil elde etmek isteyenlerin başta ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent Üniversiteleri’nde Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde yüksek lisans veya doktora programlarına kabul edilmiş olması gerekirken, bu kişiler için son uygulama tarihi ise 31 ağustos olarak belirlendi.

Abone Ol

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık