Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Türkiye’nin ilk otizmli doktora öğrencisi, müzik dehası Buğra oldu

3 hafta önce
16 kez görüntülendi

Türkiye’nin ilk otizmli doktora öğrencisi, müzik dehası Buğra oldu

Az Önce 3 yaşındayken otizm teşhisi konulmasının gerisinde Buğra ve ailesinin hayatı değişti. İsmi dahil anlamını bildiği tek kelime dahi olmayan Buğra, 3,5 yaşına geldiğinde ise konuşmadan önce okumaya başladı, özel eğitim aracılığıyla her alanda büyük data ve beceriler elde etti.

Dünyanın en iyi müzik kulağı seçildi

Buğra’nın kendisinin ve ailesinin yaşantısına istikamet veren gelişme ise 2004’te yaşandı. California Üniversitesinin yaptığı “mutlak kulak” testinden 36 bütün puan alan Buğra, 664 birey arasından “dünyanın en iyi müzik kulağı” seçilerek aileye umut ışığı oldu.
Doğadaki tüm seslerin frekanslarını ayırt edebilme yeteneği 2007’de Wisconsin Medical Society tarafından kayıt edilen Buğra, “müzikal dahi” olarak literatüre girdi.
Konservatuvarların ortaöğretim bölümlerine otizmli olması nedeniyle kabul edilmeyen Buğra, Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesinden, gerisinde İskenderun Teknik Üniversitesi Mustafa Printer Devlet Konservatuarı lisans bölümünden derece elde ederek 2016’da mezun oldu.

Aynı durumdakilere örnek oldu

Mezun olduğu konservatuvarda “korrepetitör” olarak çalışan Buğra, hem ailesi için kibir kaynağı ayrıca de benzer durumdakilere örnek oldu. Dünya Engelliler Piyano Yarışması’nda finale kalma başarısı bildiren, yurt içi ve haricen birçok konser veren Buğra, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Tezli Yüksek Lisans sınavlarını başarıyla kazanarak Türkiye’de bir prensip imza attı.  Buğra Çankır, Ankara Müzik ve Hoş Sanatlar Üniversitesi’nin doktora sınavını da başarıyla geçti.

Kabiliyetli otizmliler için yeni bir yol açmış olmasından gururluyuz

Buğra’nın iletişimde yaşadığı sıkıntılar sebebiyle AA muhabirinin sorularını baba Kemal Çankır yanıtladı. Buğra’nın kariyerine akademik ortamda devam etmesi için büyük uğraşlar verdiklerini anlatan Çankır, oğlunun Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin doktora sınavını kazanarak yeni bir başarıya imza atmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Baba Çankır, 2 Şubat 2021’de Buğra namına yazdığı kullanım ile otizmlilerin doktora yapmasının önündeki tanıdık olmayan dil engelinin kaldırılması yönündeki talebini YÖK yetkililerine ilettiğini belirtti.

Otizmli doktora yapan ilk öğrenci

Dilekçede, Buğra’nın Afyon Kocatepe Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamladığını, müzikteki başarılarını anlattığını açıklayan Çankır, şöyle konuştu:
“Sanatta tatminkarlık eğitimi için dilekçe ön şartı olarak tanıdık olmayan dil sınavından asgari 55 puan alma zorunluluğunun kaldırılmasını istedik. Dilekçemiz, YÖK Engelli Komisyonu nisan ayı toplantısında ele alındı. YÖK, tarihi bir kararla, otizmin yanı sıra dil öğrenmede özel güçlükleri yer alan zihinsel engelliler, işitme engelliler ve otizmli engel gruplarını da içine alacak şekilde sanatta yeterlilik programlarına başvuruda tanıdık olmayan dil şartını kaldırdı. Bu engelin kalkmasıyla Buğra, Ankara Müzik ve Hoş Sanatlar Üniversitesinin sanatta yeterlilik programına başvuru için tüm yaz boyu günde 5 saat çalıştı. Doktora sınavında çok güzel bir performans belirten Buğra, doktora programına tescil hakkı kazandı. şu anda Türkiye’de otizmli olarak doktora programına kabul edilmiş ve devam edecek ilk öğrenci Buğra oldu. Bundan dolayı çok mutlu, çok gururluyuz. Buğra’nın müzikte yetenekli otizmliler için yeni bir yol açmış olmasından da ayrıca gururluyuz.”

Gerçekten Türkiye’de bir tarih yazıldı

Otizmlilerin kendilerini ifade etmede ve Türkçe kullanımında güçlükler yaşadığını dile getiren Çankır, “Yüksek lisans eğitimi sırasında olduğu gibi doktora eğitimi sırasında da az kalsın gölge öğretmeni olarak derslere Buğra ile birlikte gireceğim.” dedi. Müziğin doğuştan kabiliyet olduğuna sinyâl eden Çankır, “Ben de Buğra ile girdiğim derslerden fazla şey öğrendim, eşimin de benim de müzik kültürümüz fazla yükseldi. Müziğin teorisini, matematiğini biliyorum lakin müzik yapmam imkansız.” diye konuştu. Baba Kemal Çankır, “Buğra’nın doktora öğrencisi olması ile gerçekte ülkemizde bir tarih yazıldığını, bunun otizmli çocukların kaderini değiştiren bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Bu tarihin içinde yer almaktan ayrıca çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

 Bundan Böyle doktora öğrencisiyim

Duygularını anlatırken babasından takviye bölge Buğra ise, “Artık doktora öğrencisiyim. Çok mutlu oldum. Eğitim hayatıma devam etmek istiyorum. Yapabileceğimin en iyisi yapmak için çalışacağım. Dünyaca tanınmış otizmli bir usta almak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık