Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Türkiye’yi kurtaracak sistem: Buharlaşmayı yüzde 54,67 azalttı

5 gün önce
3 kez görüntülendi

Türkiye’yi kurtaracak sistem: Buharlaşmayı yüzde 54,67 azalttı

Türkiye’nin dört bir yan göl ve barajlardan art arda gelen kuruma haberleri geliyor. Uyruk’in ulaştığı bilgilere tarafından Tarım Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile DSİ de bu durumun önümüzdeki yıllarda hem tarım ayrıca insan hayatını daha da şiddetli vuracağını öngörerek kolları sıvadı. “Burdur Gölü’nde Buharlaşmanın Azaltılması AR-GE Çalışması” dahilinde DSİ, Meteoroloji, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğü iki taraflı ekip oluşturdu. Bilinçsizce sulandırma ve drenajın yanı sıra buharlaşmanın da önemli su kaybına yol açtığını tespit eden yetkililer, dört seçenekli proje hazırladı.

4 HAVUZ OLUŞTURULDU

Pilot kullanım alanı olarak belirlenen Burdur Gölü’nde 100’er metrekare genişliğinde, 2 metre 20 santimetre derinliğinde dört havuz oluşturuldu. İlki “şahit” havuzu olarak seçildi. İkinci havuza “monolayer” diye tanımlanan, literatürde “palm yağı” olarak geçen, setil alkol, steril içki ve söndürülmüş kireç karışımı konuldu. Üçüncü havuza siyah plastiklerden yapılan “gölge topları” (shade balls) konuldu. Dördüncü havuza ise yüzer güneş panelleri yerleştirildi. Güneş panellerinin enerji üretimi için de düzenek oluşturuldu. Üç sene süren çalışmada yapılan hassas ölçümler, buharlaşmanın suyun bayağı halde bırakıldığı “tanık” havuzuna kıyasla, “monolayer” kimyasalının kullanıldığı havuzda yüzde 10.82, gölge toplarının kullanıldığı havuzda yüzde 67.26 ve yüzer güneş panellerinin bulunduğu havuzda ise yüzde 54.76 oranında engellediği belirlendi.

Gölge toplarının önemli su tasarrufu sağlamasına rağmen içme suyu kaynağında kullanılması halinde arıtma tesislerinin “A2” standardından “A3” düzeyine çıkarılması zorunluluğu doğurduğu, bunun da ciddi parasal kaynak ve yatırım gerektirdiği hesaplandı.

YÜZER GÜNEŞ PANELLERİ

Yüzer güneş panellerine ilişkin incelemede ise organik madde fitalatlarının suya fazla miktarda geçtiği belirlendi. bu nedenle panellerin içme suyu kaynaklarının yüzeyine kurulmaması gerektiği, sulandırma suyu ya da rekreasyon amaçlı alanlarda kurulmasında ise sakınca olmadığı tespiti yapıldı. Bu amaçla Burdur Gölü’nün 14 kilometrekarelik yüzeyine karşın fizibilite çalışması yapıldı. Gölün yüzey alanı güneş enerji panelleriyle kaplandığında 5.22 milyon metreküplük buharlaşmayı azalttığı sonucu ortaya çıktı. Enerji üretim düzeneği kullanım hesaplarına tarafından de yıllık 2.453 gigavatlık elektrik üretimi ve bundan da 2.8 milyar TL’lik gelir hesaplandı.

200 GÖLDE UYGULANABİLİR

Tarım Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, “Buharlaşmayı azaltmada güneş enerji paneli ile gölge topu aralarında yalnızca yüzde 8’lik bir fark var ama harcanan kaynak, mali olarak gölge topunun bir dönüşü değil. Güneş enerji panellerini koyduğumuz vakit mali olarak da bir dönüş sağlayıp döngü sağlayacağız. Bunu Enerji Bakanlığımıza data olarak gönderdik ve bakanlığımız üzerinde acilen çalışıyor” bilgisini verdi.

Bakanlığın yerinde bulması halinde; 200 doğal göl, 822 adet baraj ve 507 göletten içme suyu olarak kullanılmayanların üzerine yüzer güneş panelleri kurulacak. Bu Nedenle ayrıca su kaybı ve kuraklığın etkisi azaltılacak keza de milyarlarca TL’lik elektrik üretimi sağlanacak.

KAYNAK: MİLLİYET
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık