Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Turkovac’ın Aşama 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı

2 hafta önce
4 kez görüntülendi

Turkovac’ın Aşama 3 aşaması gönüllülere uygulanmaya başlandı

Sağlık Durumu Bakanlığı, Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi meslek birliği ile geliştirilen Kovid-19 aşısı Turkovac’ın, Aşama 3 aşamasında İstanbul’daki gönüllülere uygulanmaya başlandı. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Halkı Hastanesi’nde gerçekleşen uygulamaya 10 gönüllü katıldı. Gönüllülerden biri, “Sıhhat Bakanlığı’mızın çalışmasını duyduğumuzdan bu yana yerli aşıyı bekliyordum. Sıram bugün geldi, yerli aşıyı vurdurdum memnunum. Herkese yerli aşıyı öğüt ederim. Aşı sonrası bir sıkıntım değil” dedi.

“YAKLAŞIK 40 BİN KİŞİYİ BU ÇALIŞMAYA DAHİL EDİLMESİ AMAÇLANIYOR”

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Halkı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Belirlenmiş Kalkan, “Salgınla ilgili mücadelede dünya bazından aşılama oranlarının en başarılı ülkelerinden biriyiz. Yaygın başvuru öncesi Faz-3 aşamasına gelmiş ilk yerli aşımız olan Turkovac’ın gönüllü olan vatandaşlarımızın aşılanması için buradayız. Evre-3 laboratuvarımızda gönüllü olan vatandaşlarımızın bütünü aşılamak için burada özel bir ekip kurduk. Hastaların takibi için oluşturulan bu alanlarda aşı gönüllülerimizi aşılıyoruz. Evre-3 çalışmasında yaklaşık 40 bin gönüllünün neticeleri ile bu aşı çarçabuk yaygın olarak kullanılacağını düşünüyoruz. Bu aşamada gönüllü elde etmek isteyen vatandaşlarımızı hastanemize ziyafet etmek istiyoruz. E-nabız üzerinde başvurular alınıyor. Yaklaşık 40 bin kişiyi bu çalışmaya dahil edilmesi amaçlanıyor. Bu çalışmaların süresi hızımıza emrindeki. Bu anlamda bugün 10 birey aşılanacak” dedi.

Üçüncü safha çalışmalarının 22 Haziran’da başladığını söyleyen Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanı Prof. Dr. Erhan Akadoğan, “Bugün Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Halkı Hastanesi için birincil gönüllüler alınacak. Aşımız Türkiye’nin yerli kovid- 19 aşısı. Konuyla ilgili başka çalışmalarımızda mevcut. Yine ARGE çalışmaları aralıksız aşı çalışmaları var. Bu çalışmalar önemi ise özellikle aşı noktasında bilimsel bilginin oluşması noktasında epeyce anlamlı incelemeler” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE 30 MERKEZDE AŞAMA-3 ÇALIŞMALARININ DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR”

Prof. Dr. Erhan Akadoğan, “Gönüllü almak isteyen vatandaşlarımız e-nabız üzerinden uygulama yapabiliyor. Gönüllü olmak için bazı kriterler var. Ülkemizde çok hızlı bir aşı çalışması yürütüyoruz. Ancak gönüllü edebilmek için aşı olmama şartımız var. Tekrar gönüllünün antikorunun artı olmaması, kovid-19 geçirmemesi, 18- 55 yaş aralarında olması gerekiyor. Vatandaşlarımız eğer bu kriterleri sağlıyorsa gönüllü olmaya hak kazanıyor. Şu an 1 milyon üzerinde birey aşı olmak istiyor. Emrindeki bu kriterleri karşılayan kişi sayısı çok daha eksik. Türkiye’de 30 merkezde Aşama-3 çalışmalarının devam etmesi bekleniyor. TÜSEB göre desteklenen bu alıştırma geleneksel bir teknikle geliştirildi” ifadelerini kullandı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık