Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için ‘aşı’ çağrısı

5 gün önce
3 kez görüntülendi

Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için ‘aşı’ çağrısı

SBÜ Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nde şu an Covid-19 nedeniyle yatan 12 hasta bulunduğunu, 8’inin 12 yaş ve üzeri, 4’ünün ise 1 yaş altı olduğunu gösteren Prof. Dr. Ihtilal, “12 yaş üstündeki çocuklarda yetişkine benzer akciğer tutulumları ile giden, oldukça uzun vakit yatış gerektiren Covid-19 enfeksiyonlarını görüyoruz. 12 yaş üstü çocukları korumak için aşının mutlaka yapılmasını öneriyorum” diye konuştu.

‘AŞILAR GÜVENLİ’

Hastanede tedavi görebilen 12 yaş üstündeki çocukların yüzde 80’inin aşısız olduğunu gösteren Prof. Dr. Devrim, aşı randevusu alıp erteleyenler ya da yapılmasına fırsat olmadan virüs tuzak çocuklarla sık karşılaştıklarını dile getirdi. Ihtilal, “1 yaş altındaki çocukları gözetmek için aşı değil lakin 12 yaş üstü çocukları gözetmek elimizde. Aşılar epeyce tehlikesiz. Özellikle 12 yaş üstü çocukları korumak için aşının mutlaka yapılmasını öneriyorum. Önerilerimi kendim de uyguluyorum. Çocuklarım 12 yaş aşağı. Çalışmalar devam ediyor. Öneriler gelirse ve aşı endikasyonu onların yaş grubuna da inerse kendi çocuklarıma da aşı yaptırırım. Aşı bizim için en manâlı silahlardan biri. Hijyen, maske ve mesafe kuralları halen devam ediyor. Bilhassa 12 yaş üstünde çocukları okullara gönderirken bu kurallara uyulmasını sağlayalım ve mutlaka aşılamayı hızlandıralım” dedi. 

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN AŞI MUTLAKA OLUNMALI’

Covid-19 sonrası çoğunlukla 15 günden itibaren yüksek alev, kalp tutulumu ya da solunum güçlüğü gibi durumların gelişebildiğini kaydeden Prof. Dr. Devrim, ‘MIS-C’ adı verilen bu sendromun 15’inci günden itibaren veya 1-2 ay içinde ortaya çıkabileceğini söyledi. Bu sendroma sahip hastalarda yoğun bakıma gidiş oranlarının daha yüksek olduğunu bildiren Köklü Değişiklik, bilhassa yürek yetmezliği gibi kalbin kaslarını tutan bu sendromun iyice Covid-19 geçirmiş çocuklarda görüldüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Devrim, “1 yaş altındaki hastalar bilhassa beslenme güçlüğü, yüksek ateş, kilo alamama ve benzer solunum problemleriyle geliyor fakat onlarda 12 yaş üstündeki çocuklar gibi akciğer bulgularını fazla artı görmüyoruz. Bilhassa 1 yaş altı çocuklarda genel bir halsizlik, alev ve beslenememe problemlerini görüyoruz. Yüz yüze eğitimin devam etmesi için bütün öğretmenlerin aşılanmasını öneriyoruz. Özellikle velilerimizin de rol model olarak aşılamaya takviye olmalarını istiyoruz çünkü yüz yüze eğitimin devam etmesi için 12 yaş üstü çocukların mutlaka aşılanması lazım” diye konuştu. 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık