Reklam
DOLAR: 8.60 TL
EURO: 10.1 TL

Uzmanından ‘taze et tüketimi’ uyarısı

1 hafta önce
6 kez görüntülendi

Uzmanından ‘taze et tüketimi’ uyarısı

Ankara’da Beslenme Uzmanı Neslihan Öztürk Aktepe, Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulundu. Kurban Bayramında, kesilecek hayvanların veteriner kontrolünden geçmiş olmasına bilhassa bakılması gerektiğini andıran Aktepe, kontrolden geçmeyen hayvanlardan şarbon dahil almak üzere, verem, tenya gibi hastalıkların insanlara geçebileceğine uyarı çekti. Aktepe, hayvanların kesildikten sonra hemencecik evde taze olarak tüketilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Bu konuya fazla dikkat etmek gerekir, çünkü ölüm katılığı dediğimiz bir konu var hayvanlarda, bir 24 saat değin hayvan etlerini dinlendirmek gereklidir. Dinlendirmediğimiz etleri tüketirsek, insanlarda karın ağrısı, şişlik ve sindirim güçlüğü gibi problemler ortaya çıkabilir. 24 saat çok geliyorsa da sabahtan kesilen etleri, en azında akşama dek bekletip, minik bir parça tüketmek, ufak parçalara parçalamak ya da kıyma olarak harcamak bir parça daha rahatlatabilir” diye konuştu.

‘KURBANDA ETİN YANINDA BOL RENKLİ SALATA TÜKETİN’

Diyetisyen Aktepe, etin yumurtadan sonra en iyi protein kaynağı olduğunu hatırlatarak bununla birlikte demir, magnezyum, çinko, fosfor, B1, B6, B12 ve A vitamini açısından da son derece zengin olduğunu belirtti. Etlerin uygun gizleme koşullarına göre eksi 18 derecede 4 ila 6 ay, artı 4 derecede de bir iki hafta saklanabileceğini açıklayan Aktepe, “Eğer etimizi dondurduysak, buzdolabında yani fazla 4 derece de çözündürüp açık havada çözündürmeden, daha sonra hepsini harcamak gerekiyor. Biraz tükettik, bir kaç gün sonra kalanını tüketelim ya da yeniden buzluğa atmanın yapılmaması gereklidir” dedi. Hayvan etlerinde bulunmayan tek vitaminin C olduğuna uyarı çeken Aktepe, etlerde C vitamini olmadığı için yanında mutlaka, sebze yemeği ve fazla bol renkli bir salata tüketmenin yararlı olacağını vurguladı.

‘KÖMÜRLEŞMİŞ ETLERDE KANSEROJEN ETKİSİ ARTIYOR’

Aktepe kurban etlerini çok yağlı bir şekilde tüketmememiz gerektiğini anımsatarak, etleri pişirme tekniklerine uyarı edilmesini önerdi. Aktepe, “Başkaca pişirme teknikleri fazla manâlı, kızartmalar ya da kavurmalar yok, fırında olabilir haşlayabiliriz ya da yağsız ızgara yapabiliriz. Çünkü etlerin sıfır yağlı desek bile, göremediğimiz yüzde 20 yağı var. Eğer ekstradan kızartıyorsak veya içine biraz daha yağ ekliyorsak o zaman doymuş yağ oranını biraz daha artırıyoruz ve kolesterolümüzün yükselmesini sağlıyoruz. Kurban bayramında bizlerde etlerin bir kısmı mangal yapılır. Bayram boyunca her yer mangal ateşiyle dolup dumanlar çıkacak, işte buna çok dikkatli olmak gerekir. bir kere mangal yaktığımızda aradaki mesafenin 15 hatta 20 santimetre olması gerekir. Eğer bu seviyeyi korumuyorsak veya fazla fazla pişiriyorsak, yani kömürleştirmeye başladıysak ancak ara sıra görüyoruz, pişmiş kömürleşmeye yakın et istiyorlar. İşte o süre kanserojen etkisini artırmış oluyoruz. Eğer mükemmel de pişirmiyorsak bazı hastalıklar bize bulaşabiliyor. O yüzden kıvamında pişmeli çünkü B1 ve B6 vitaminlerini de elde etmek için ideal seviyede pişmiş olmasına itina göstermeliyiz” diye konuştu.

‘BAYRAMDA TATLI YERİNE MEYVE TÜKETİN’

Aktepe, bayram baştan başa her öğün et tüketilmemesi gerektiğini söyleyerek, şunları kaydetti: “Bayram her tarafında keza öğle yemeğinde, ayrıca de akşam yemeğinde et tüketmek yerine en azından bir öğünde et grubu tüketip, akşam yemeğinde de ya kurubaklagil olabilir ya da sebze yemeği olabilir, ya da eti çok tükettiysek akşam yemeğini bir kase yoğurt ve salatayla da geçiştirebiliriz. Sıcak havalar başladı, su tüketme oranı fazla önemli, birazcık yürüyüş yapıp, içtiğimiz su miktarına da uyarı ediyorsak kilo almamızında önüne geçmiş oluruz. Kilonuzu 30 ile çarpın içmeniz gereken su miktarını bulmuş olursunuz. Kurban bayramında tatlıya çok dikkat etmek zorunlu, bu bayramda çok yoğun bir şekilde et tüketimi olacağı ve çok artı kalori alınacağı için en azından bu bayramda taze meyvelerle veya sade dondurmayla tatlı grubunu tamamlayabiliriz.”

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık