Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Vatandaşın cebindeki paraya göz dikmişleri! Fiyatlarda yeni dönem başlıyor

5 gün önce
3 kez görüntülendi

Vatandaşın cebindeki paraya göz dikmişleri! Fiyatlarda yeni dönem başlıyor

Haber7 – Fuat Öner

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “İnşallah enflasyonu da en kısa sürede denetim altına alarak, fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz. Fırsatçılarla uğraş ederek milletimizin kolaylık seviyesini daha da yukarı taşıyacağız.” açıklaması hallerde başlayan denetimler hal yasasını yeniden gündeme getirdi.

HAL YASSINDA SONA GELİNDİ

Uzun süredir yasalaşması beklenen Hal Yasası’nda sona gelindi. Kamuoyunda “Hal Yasası” olarak aşina 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Talep ve Talep Derinliği Yer Alan Öteki Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılacak düzenlemeyle sebze ve meyve ticareti sektöründe köklü dönüşümler yapılacak.

Zamlarda domino etkisi! Bir tanesi karın doyurmaz ama tanesi 6 TL'den satılacakZamlarda domino etkisi! Bir tanesi karın doyurmaz fakat tanesine 6 TL’den satılacak

ARACILARIN FIRSATÇILIĞINA KARŞI HAL YASASI

Hal yasası kapsamında fırsatçılığın önüne geçilmesi öngörülürken, hallerin altyapısı yenilenecek ve modernizasyonu sağlanacak. Öteki bir yandan hallerdeki mahsul çeşitliliği artırılacak ve aracılık maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlayacak.

Yüksek gıda fiyatlarına yönelik denetimler sürüyor

MECLİS’İN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ EKONOMİ OLACAK

1 Ekim’de açılacak olan Meclis’in gündeminde ekonomi olacak. Sona gelinen Hal yasasının yeni dönemde Meclis’e gelmesi beklenirken AVM ve Zincir marketlere yönelik yeni düzenleme de TBMM’nin gündeminde olacak.

Yok böyle bir zam! Vatandaşın sofrasından eksik olmuyor: Peynirin kilosu 140 TL'ye çıktıDeğil böyle bir zam! Vatandaşın sofrasından beceriksiz olmuyor: Peynirin kilosu 140 TL’ye çıktı

ERKEN UYARI SİSTEMİ 30 EYLÜL’DE DEVREDE

Yiyecek fiyatları ve enflasyonla mücadelede önemli başlıklardan biri de Erken Uyarı sistemi olacak.  Bu kapsamda, Fiyat İstikrarı Komitesi, arz yönlü ve yapısal sorun alanlarına odaklanacak ve uygulanacak politikaların koordinasyonunu sağlayarak etkinliğini artıracak.

İklim, afet ve ürün ekim davranışlarındaki değişimler enflasyon sepetinde önemli bir ağırlığı olan gıda fiyatlarını etkiliyor ve dalgalanmalara yol açıyor. Bu dalgalanmaların önlenmesi ve enflasyona etkisinin azaltması amacıyla Erken Uyarı Sistemi 30 Eylül 2021'e kadar kurulacak.

Piyasada dinç fiyat oluşumuna katkı sağlamak nedeniyle öncelikle gıda fiyatlarına yönelik “Erken Dikkat Sistemi” elde etmek üzere büyük veri ve data analiz sistemleri oluşturularak, bunlar etkin şekilde kullanılacak.

Erken Uyarı Sistemi ile tarladan son etiket fiyatına karşı tüm süreç takip edilecek

Erken Dikkat Sistemi, Merkez Bankası koordinasyonunda ve  Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Define ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve TÜİK işbirliğiyle kurulacak. Yüksek yiyecek fiyatlarına karşısında çaba edecek Erken Uyarı Sistemi’nin 30 Eylül’e kadar hayata geçirilmesi bekleniyor.

GIDA FİYATLARI 3 AŞAMALI TAKİP GELİYOR

Fahiş fiyatlara aleyhinde kurulacak olan Erken Uyarı Sistemi’nin ilk ayağını talep sistemi oluşturacak. Sistem ile tohumdan hasat dönemine değin sıcaklık, yağış, don, rahatsızlık gibi riskler bütün bölgelerde hemen olan olarak tespit ederek arz eksiklikleri ürün bazında erkenden dikkat verecek. Elde edilen veriler ışığında gereklilik halinde dış ticaret ve vergide tedbirler de alınacak.

İkinci bileşen fiyat izleme noktası olacak. Üçüncü bileşen ise arz zinciri izleme olacak. Arz zinciri izleme sistemi, tarladan markete değin olan süreçte her aşamada mahsul fiyatında oluşan eklentiler detaylı olarak takip ve çözümleme edilecek.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık