Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Yaren Leylek ve balıkçı Adem 10. yılda da buluştu

5 ay önce
54 kez görüntülendi

Yaren Leylek ve balıkçı Adem 10. yılda da buluştu

Bursa’nın Karacabey ilçesine tabi Eskikaraağaç Leylek köyünde yaşanan balıkçı ile leyleğin dostluğu, milyonlar göre merakla takip edilen hikayeye dönüştü.

Geçtiğimiz 9 yılda her göç zamanı geldiği köyde, Adem Yılmaz’ın kayığına konan Yaren Leylek, bu sene 10. defa geldi. Geçen yıllara tarafından 3 gün geç gelen Yaren Leylek, sabahtan saatlerinde balıkçı Adem Yılmaz’ın kayığına konarak, balık yedi. O anlar ise Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından fotoğraflandı. 

YUVASI İZLENEBİLİYOR

‘Yaren Leylek ve Adem Amca’ hikayesi Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından ortaya çıkarıldıktan daha sonra, doğaseverler kadar da ilgiyle peşine düşüp takip edilmeye başlandı. 2019 yılında ise yönetmen Burak Doğansoysal göre filme alındı ve Prag Film Ödülleri’nde En İyi Belgesel ödülünü kazandı.

Yaren Leylek ve eşinin bulunduğu yuva internet üzerinden 7 gün 24 saat naklen yayın ile izlenebiliyor: www.yarenleylek.com

‘YAREN LEYLEK BENİM EVLADIM GİBİ’

Yaren Leylek hikayesiyle bilinen balıkçı Adem Yılmaz, duygularını şöyle anlattı:

“Gelip gelmeyeceğini merak ettim. Çünkü bu sene üç gün geç geldi. Geleceği konusunda bocalama etmiştim. Allah’a şükür dün köye bugün de kayığıma geldi. Çok mutluyum. Köyümüz de Yaren Leylek’i çok seviyor. Her sene olduğu gibi köye bu sene de Yaren Leylek geldi. Yaren’in gelmesinden evladımın gelmesi gibi mutluyum. Altı ay baştan başa balık tutup, ona yedireceğim. Umarım her sene gelir ve Adem amcasını sevindirir. Üç evladım vardı, dördüncüsü de Yaren oldu. Yaren’in bu yıl özlemini çok çektik. Çok huzurlu ve sevinçliyim. Yaren’le hikayemiz kitap olursa çok hoş olur. Bundan itibar duyarım.”

‘HERKESTE HEYECANLI BİR BEKLEYİŞ VARDI’

Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, “Yaren’in yaşı arttığı için bu sene tedirgin bir bekleyişimiz vardı. Komşu köylere leylekler geldiği için gözümüz her zaman havadaydı. Bu süreçte Adem amca ile tedirgin bekledik. Leyleklerin ömürleri ortalama 10 sene, biz Yaren’in 10 ile 14 yaş aralarında olduğunu tahmin ediyoruz. Ihtiyar olmasından dolayı göç konusunda tedirgindik. Yaren dün yuvasına geldi ve kondu. Herkeste heyecanlı bir bekleyiş vardı. Biz Yaren’i kayığa konmasından anlıyoruz. Bu sabahtan Yaren ile Adem amca kavuştu, Yaren kayığa kondu. Bu hikayeyi yurtiçi ve yurtdışında takdim etmek için sosyal medyada da kampanya başlatıyoruz” diye konuştu.

Reklam

Yaren Leylek ve balıkçı Adem 10. yılda da buluştu Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık