Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Yargıtay’dan 28 Şubat davasında bahşedilen hapis cezalarına onama

2 hafta önce
8 kez görüntülendi

Yargıtay’dan 28 Şubat davasında bahşedilen hapis cezalarına onama

Eski adıyla Yargıtay 16. yeni adıyla Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Dairenin kararında, 28 Şubat 1997’de birtakım sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra basın yayın kuruluşları, üniversiteler, sendikalar, sermaye çevreleri, sivil bürokrasi ve adalet mensuplarının desteğiyle, Ulusal Emniyet Kurulu toplantısında alınan kararların hükümete dayatıldığı ve seçilmiş bir hükümetin işlevsiz hale getirildiği açıklama edildi.

Söz konusu süreçte yaşananların anlatıldığı kararda, suçun icra hareketleri üstünde ortak bağımsızlık kurdukları saptama edildiği kayıtlı sanıklar Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Şimşek Türker, olay tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Canice Kanunu’nun 147. maddesindeki “Türkiye Cumhuriyeti icra heyeti vekilleri heyetini zorla ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçu bakımından “iki taraflı fail” olarak sorumluluk sahibi tutuldu.

Daire, bu 14 sanık hakkındaki müebbet hapis cezalarını onadı.

Daire, yerel mahkemede 765 sayılı Türk Canice Kanunu’nun 147. maddesinde belirtilmiş “Türkiye Cumhuriyeti icra heyeti vekilleri heyetini cebren ıskat ya da vazife görmekten zor kullanarak men etmek” suçundan müebbet hapis cezası verilen sanıklardan eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel’in eylemlerinin de bu suça destek zarfında olduğu gerekçesiyle bozulmasına hükmetti.

Yerel mahkemede “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini zorla düşürmeye ve devirmeye iştirak” suçu bakımından “gizli ittifak” suçunu işlediklerine ama 765 sayılı Kanun’da 10 yıllık asli zaman aşımı süresi sebebiyle dosyalarının düşürülmesine ve beraatine hükmedilenlerin de arasında olduğu sanıklar İbrahim Selman Printer, İzzettin İyigün, Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır’ın dosyalarının bozulması kararlaştırıldı.

Daire ayrıca 37 davalı hakkındaki temize çıkma kararını onadı.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık