Reklam
DOLAR: 8.52 TL
EURO: 10.1 TL

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 rahatsızlık!

1 hafta önce
1 kez görüntülendi

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 rahatsızlık!
Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Jale Dal Ağca, tatilde sağlığınızı riske atmamak için bir takım kurallara mutlaka uymanız gerektiğine uyarı çekerek, “Fazla kalabalık ve su sirkülasyonunun iyi olmadığı havuzlara girilmemeli. Havuz öncesi ve sonrası mutlaka duş alınmalı. Genital bölgenin ıslak kalmaması için pamuklu iç çamaşırları seçim edilmeli. Ayrıca ıslak iç çamaşırları, nemli mayo ya da bikininin değiştirilmesi de fazla önemli. Sağlıkla ilgili bir problem geliştiğinde ise kendi kendini tedavi etmeye amaçlamak yerine, en kısa sürede bir uzmana başvurulmalı” diyor.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

İdrar yolu enfeksiyonu; sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, devamlı idrarın olması duygusal, karın ve kasık ağrısı, idrarda renk ile koku değişikliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Yaz aylarında, havuz ve denize sık sık girilmesi sebebiyle görülme sıklığı daha da artıyor. Yakınmalar oluştuğunda vakit kaybetmeden doktora başvurmayı ihmal etmeyin, huysuz halde çare süreci uzuyor, enfeksiyonun böbreklere sıçraması gibi komplikasyonlar oluşabiliyor.

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

Korunmak için…

* Sıcak havalarda daha artı değişken kaybediyoruz. böylece susamayı beklemeden gün içinde 2 – 2.5 litre su içmeniz fazla manâlı.
* İdrarınızı elbette tutmayın.
* Genital bölge temizliğinizi önden arkaya doğru yapın.
* İdrarınızın mikropsuz olduğunu unutmayın. Dolayısıyla temiz olmadığını düşündüğünüz tuvaletlerde idrar yaptıktan sonra sadece tuvalet kağıdıyla kurulanın.
* Havuz veya denizden çıktığınızda mutlaka mayo/bikininizi değiştirin. Islak mayo vajenin ısısını düşürerek faydalı bakterilerin yerine zararlı bakterilerin çoğalmalarına, böylelikle enfeksiyonlara neden oluyor.
* Havuz sonrası duş almayı dikkatsizlik etmeyin.

VAJİNAL MANTAR ENFEKSİYONU

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Jale Dal Ağca vajinal mantar enfeksiyonunun bilhassa yaz aylarında genital bölgenin nemli kalmasıyla ilişkili olarak en sık görülen genital enfeksiyon olduğunu belirterek, “Kaşıntı, genital bölgede yanma, rahatsızlık hissi, idrar yaparken yanma, peynirimsi akıntı ve ilişki sırasında sancı gibi yakınmalara neden oluyor” diyor.

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

Korunmak için…

* Pamuklu iç çamaşırlarını seçim edin
* Islak iç çamaşırlarınızı, nemli mayo-bikininizi değiştirmeyi dikkatsizlik etmeyin
* Havuz yerine denize girin
* Kuytu, hava geçirgenliği az, sentetik ve terleten kıyafetlerden kaçının
* Kalorisi yüksek, şekerli gıda ve içeceklerden uzak kalın. Keza bağırsak floranızı sağlıklı yetişmek için probiyotikli gıda ve takviyeleri dikkatsizlik etmeyin.
* Vajinal nemi arttıran jurnal pedler kullanmayın. Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa pamuklu olanları tercih edin ve sık sık değiştirin.

BAKTERİYEL VAJİNOZİS

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

Bakteriyel vajinozis; genital bölge florasının bozulması, sağlıklı bir vajinal ortamda vajen PH’sını asidik tutan laktobasillerin azalması ve kötü bakterilerin artmasıyla karakterize bir tablo. Genital bölgede batma, yanma, kaşıntı, özellikle ilişki ve adet sonrası dönemde çoğalan fena kokulu akıntıyla kendini gösteriyor.

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

Korunmak için…

* Genital hijyeninize dikkat edin. Genital bölge temizliğinizi önden arkaya dürüst yapın.
* Fazla kalabalık ve su sirkülasyonunun iyi olmadığı havuzlara girmeyin. Havuz öncesi ve sonrası mutlaka duş alın.
* Vajinal duş mevcut vajinal enfeksiyonları yayıyor, koruyucu bakteri kaybına niçin oluyor. Genital bölge florasını bozabilecek vajinal duş uygulamasından sakının. Kokulu sabunlar, genital spreyler, pudralar, deodorantlar ve sentetik dokulu pedler kullanmayın. Dış genital alan temizliğinde kullanacağınız en iyi şey su ve bu bölgeye uygun sabun veya intim şampuanlardır.
* Tamponla kısa süreli denize girebilirsiniz, ancak havuza girmemeye itina gösterin. En kısa sürede tamponunuzu değiştirin.

TRİKOMONAS ENFEKSİYONU

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

Trikomonas cinsel yolla bulaşan paraziter bir rahatsızlık. Yüzme havuzlarından, ortak kullanılan tuvaletlerden, havlulardan ve iç çamaşırlardan da bulaşabiliyor.

Yaz mevsiminde tetiklenen 4 hastalık!

Korunmak için…

* Temiz olmadığını düşündüğünüz tuvaletlerde idrar yaptıktan sonradan yalnızca tuvalet kağıdıyla kurulanın.
* İç çamaşırı ve havlu gibi özel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın.
* Çok topluluk ve su sirkülasyonunun iyi olmadığı havuzlara girmeyin

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık