Reklam
DOLAR: TL
EURO: TL

Yeni Zelanda’daki Kovid-19 yasaklarının süresi her yerde uzatıldı

5 gün önce
5 kez görüntülendi

Yeni Zelanda’daki Kovid-19 yasaklarının süresi her yerde uzatıldı

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, kabine toplantısının ardındaki yaptığı basın açıklamasında, Delta varyantına karşısında alınan yeni tedbirlerle ilgili data verdi.

Ülkenin en büyük kenti Auckland’da yarın gece yarısı sona ermesi planlanan bütün kapanmanın, 21 Eylül Salı saat 23.59’a dek bir hafta daha 4’üncü seviyede kalacağını ifade eden Başbakan Ardern, ülkenin geri kalanındaki kısıtlamaların da 2’nci seviyede uygulanmasına karar verdiklerini söyledi.

Ülkedeki yasakların 20 Eylül Pazartesi tekrar gözden geçirileceğini dile getiren ve Auckland’da yaşayanlara, devam eden “4’üncü seviye karantinaya” dayandıkları için teşekkür eden Ardern, “Lütfen bölgenizde kalın. Mümkün olduğunca evde kalın. Yalnızca bir kişinin alışverişe ya da süpermarkete gitmesini sağlayarak riski azaltmaya çalışın.” ifadelerini kullandı.

İspanya ve Danimarka’dan takriben 800 bin doz Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısı satın alarak aşılama çalışmalarına sürat veren ülkede, ilk doz Kovid-19 aşısı olanların oranı yüzde 66, ikinci doz aşıyı da yaptıranların oranıysa yüzde 33,7.

Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığının verilerine göre, son 24 saatte 3’ü ülkeye dönen yurttaş almak üzere, toplam 36 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Kovid-19’a aleyhinde mücadelede en başarılı ülkeler arasında gösterilen Yeni Zelanda’da, virüse yakalanan toplam 3 bin 949 kişiden 27’si hayatını kaybetti.

Halen 614 faal vakanın bulunduğu ülkede, 21 kişinin tedavisi hastanede devam ediyor.

KAYNAK: AA
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık