Reklam
DOLAR: 8.53 TL
EURO: 10.0 TL

Zilhicce ayı ibadetleri ve faziletleri Diyanet… 2021 Zilhicce orucu ne süre tutulur?

2 hafta önce
8 kez görüntülendi

Zilhicce ayı ibadetleri ve faziletleri Diyanet… 2021 Zilhicce orucu ne süre tutulur?

‘Hac ayı’ anlamına gelen Zilhicce’de kurban ibadeti de gerçekleştiriliyor. Bu ay içerisinde çeşitli ibadetler yapacak olanlar Diyanet’in konuya ilişkin görüşlerini araştırmayı sürdürüyor. İşte kutsal ülkü ilgili bilinmesi gerekenler…

ZİLHİCCE AYI İBADETLERİ

İbn Abbas’ın, “Tanıdık günlerde Allah’ın ismini zikretsinler” âyetinde geçen (el-Hac 22/28) “aşina günler” ifadesini de zilhiccenin ilk on günü ya da teşrik günleri diye yorumladığı nakledilir.

Hz. Peygamber’in, “Allah katında ibadet edilecek -sâlih amel işlenecek- günler içinde zilhiccenin birincil on gününden daha hayırlısı yoktur” (Buhârî, “.Îdeyn”, 11; Tirmizî, “Savm”, 52; Ebû Dâvûd, “Savm”, 61);

Allah katında zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha değerlisi yoktur; bugünlerde tesbihi fazla yapın; tahmîdi, tehlîli ve tekbiri fazla söyleyin” buyurduğu nakledilir (şevkânî, Neylü’l-ev¹âr, III, 354).

Resûl-i Ekrem zilhiccenin ilk dokuz günü kesintisiz oruç tuttuğu için bu günlerde oruç yakalamak müstehaptır.

ZİLHİCCE AYI FAZİLETLERİ DİYANET

Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, seçim edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin birincil on gecesi kastedilmiştir (Râzî, Mefâtîhu’l-ğayb, XXXI, 163). Zilhicce’nin birincil on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.); “Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha şirin bir amel yoktur.” buyurmuş, sahabîler, “Ey Allah’ın Resûlü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür? “ diye sormuşlar. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.); “Evet, Allah yolunda cihat etmekten de. Ama malını ve canını tehlikeye atarak cihada meydana çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı diğer. (O, bundan üstündür.)” (Buhârî, Îdeyn, 11) buyurmuştur.

Zilhicce’nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından kaynaklanmaktadır (İbn Hacer, Feth, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menâsiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, iblis taşlama gibi) ardından gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir. Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da fazla erdemli olduğu rivayetlerde zikredilmiştir (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46).

ZİLHİCCE ORUCU NE SÜRE TUTULUR?

Zilhiccenin birincil dokuz günü oruç yakalamak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.” (Müslim, Sıyâm, 196-197) buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, bıkkınlık ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık